ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9223118
*
nr 922 3118
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), signed, subject: 17x17,
GOUACHE, Lars Stenstad (f. 1921), signerad, motivet: 17x17
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday November 3 2014
at 19:16:34
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/11 09:44:02
1
100 kr
3/11 13:52:43
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:58
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
nr 922 3118
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), signed, subject: 17x17,
GOUACHE, Lars Stenstad (f. 1921), signerad, motivet: 17x17
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday November 3 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/11 09:44:02 | 1 | 100 kr |
3/11 13:52:43 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07 -
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:58